Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Narzecze wysokopolskie
Idź do strony 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conlangi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Pią 13:39, 28 Kwi 2006    Temat postu: Narzecze wysokopolskie

Narzecze wysokopolskie - odmiana języka polskiego polegająca na pomysłości zupełnego oczyszczenia Polszczyzny z zachodnich naleciałości. Zapożyczenia słowiańskie zostają zachowane, ponieważ niemożliwym jest ich całkowite usunięcie.

Przykładowe pisma (Wpl: wysokopolski; Pl: polski)

WPl: Trzej przewodniczący Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), podejrzani o przyczynienie się do nieszczęścia w wielkobaraku wystawowym, w którym zginęło 65 osób, pozostaną w pakości - zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach, odrzucając zażalenie obrony na ich upakościowanie. Wybór sądu jest prawomocny.

Pl: Trzej szefowie Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), podejrzani o przyczynienie się do katastrofy hali wystawowej, w której zginęło 65 osób, pozostaną w areszcie - zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach, odrzucając zażalenie obrony na ich aresztowanie. Decyzja sądu jest prawomocna.

--
WPl: Na dzień przed głosowaniem nad wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jest otwarty na dokładne przedłożenie PO dotyczące zrzeszenia rządowego. PO uważa jednak, że pomysł w sprawie rozmów należy do stronnictwa, które wygrało wybory, czyli właśnie do PiS. Wiceprzewodniczący PO Jan Rokita nazwał wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego częścią wojny pomysłoszerzeńczej.

Pl: Na dzień przed głosowaniem nad wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jest otwarty na konkretną propozycję PO dotyczącą koalicji rządowej. PO uważa jednak, że inicjatywa w sprawie rozmów należy do partii, która wygrała wybory, czyli właśnie do PiS. Wiceszef PO Jan Rokita nazwał wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego elementem wojny propagandowej.
--
WPl: Marek Edelman w liście do przewodniczącego starszych i pierwszego posła Sejmu sprzeciwia się pomysłości szerzonej w Grajku Maryja. Wzywa do podjęcia dokładnych postanowień, z zamknięciem grajka włącznie.

Pl: Marek Edelman w liście do premiera i marszałka Sejmu protestuje przeciwko ideologii propagowanej w Radiu Maryja. Wzywa do podjęcia konkretnych decyzji, z zamknięciem radiostacji włącznie.
--
WPl: Nie ma wymogów pisanych co do wykształcenia oglądacza. Rzeczywiście może nim zostać każdy, kto spełnia podstawowe wymogi: bardzo dobra znajomość języka posłannictwa - angielskiego, przewagę daje też oczywiście znajomość języka kraju w, którym ma odbyć się ogląd. Dodatkową częścią braną pod uwagę przy naborze oglądacza jest jego doświadczenie związane z wyborami, najlepiej za granicą, ale to w kraju może być również docenione.

Pl: Nie ma wymogów formalnych co do wykształcenia obserwatora. Praktycznie może nim zostać każdy, kto spełnia podstawowe wymogi: bardzo dobra znajomość języka misji - angielskiego, atutem jest też oczywiście znajomość języka kraju w, którym ma odbyć się obserwacja. Dodatkowym elementem branym pod uwagę przy rekrutacji obserwatora jest jego doświadczenie związane z wyborami, najlepiej za granicą, ale to w kraju może być również docenione.
--
WPl: Nazwa Polska wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego obszary obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie można tłumaczyć jako "mieszkający na polach". Można przypuszczać, że głównym zajęciem tego plemienia była uprawa roli, w odróżnieniu od innych plemion np. Wiślan i Mazowszan, zamieszkujących obszary lesiste.
W przeszłości używano łacińskich określeń terra Poloniae - ziemia Polska lub Regnum Poloniae. Nazwa Polska zaczęła być używana w odniesieniu do całego państwa w XI wieku. Ziemie Polan od XIV wieku nazywano Staropolską, a później Wielkopolską. A dla przeciwieństwa ziemie południowe Małopolską.

Pl: Nazwa Polska wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie można tłumaczyć jako "mieszkający na polach". Można przypuszczać, że głównym zajęciem tego plemienia była uprawa roli, w odróżnieniu od innych plemion np. Wiślan i Mazowszan, zamieszkujących tereny lesiste.
W przeszłości używano łacińskich określeń terra Poloniae - ziemia Polska lub Regnum Poloniae. Nazwa Polska zaczęła być używana w odniesieniu do całego państwa w XI wieku. Ziemie Polan od XIV wieku nazywano Staropolską, a później Wielkopolską. A dla kontrastu ziemie południowe Małopolską.

--
WPl: Państwo to zgodnie z prawem międzynarodowym taka jednostka podziału władzościowego świata, której przysługuje pełna niezależność, tj. nie podlega żadnej innej jednostce władzościowej. Opis ten nie uwzględnia jednak stosunków państw ze stronnictwami międzynarodowymi takimi jak SNZ lub Gromada Europejska, czy z silniejszymi państwami (np. w gromadzie państw socjalistycznych podległych ZSRR).

Pl: Państwo to zgodnie z prawem międzynarodowym taka jednostka podziału politycznego świata, której przysługuje pełna suwerenność, tj. nie podlega żadnej innej jednostce politycznej. Definicja ta nie uwzględnia jednak relacji państw z organizacjami międzynarodowymi takimi jak ONZ lub Unia Europejska, czy z silniejszymi państwami (np. w bloku państw socjalistycznych podległych ZSRR).

--
WPl: Linux - rozkład zarządzający dla samoliczy, jak również jego jądro. Kompletny rozkład zarządzający (jądro i rozkłady użytkownika) jest przez niektórych (m.in. zamiarość GNU oraz Debian) nazywany GNU/Linux, niemniej w niniejszym tekście przyjęto prostszą odmianę nazewnictwa (bez przedrostka "GNU/").

Pl: Linux - system operacyjny dla komputerów, jak również jego jądro. Kompletny system operacyjny (jądro i programy użytkownika) jest przez niektórych (m.in. projekt GNU oraz Debian) nazywany GNU/Linux, niemniej w niniejszym artykule przyjęto prostszą wersję nazewnictwa (bez przedrostka "GNU/").

--
WPl: Język C++ jest wielowzorcowym językiem rozkładowania, m.in. również przedmiotowo ukierunkowanym. Stworzony w latach osiemdziesiątych XX wieku przez Bjarne Stroustrupa. Na język C++ wpływ miały, poza językiem C, jako jego podstawą, przede wszystkim Simula, z której zaczerpnął właściwości przedmiotowe, a także języki takie, jak Algol, Ada, ML i Clu.

Pl: Język C++ jest wieloparadygmatowym językiem programowania, m.in. również obiektowo zorientowanym. Stworzony w latach osiemdziesiątych XX wieku przez Bjarne Stroustrupa. Na język C++ wpływ miały, poza językiem C, jako jego podstawą, przede wszystkim Simula, z której zaczerpnął właściwości obiektowe, a także języki takie, jak Algol, Ada, ML i Clu.

--
WPl: Płachta obrazowa to część samolicza tworząca przekaz dla wyświetlacza.
Podstawowym zadaniem płachty obrazowej jest przechowywanie danych o tym jak powinien wyglądać płaszczyzna wyświetlacza i odpowiednim kierowaniu wyświetlaczem. Pierwsze płachty obrazowe potrafiły jedynie wyświetlać znaki abecadła łacińskiego z zachowanego w pamięci płachty twórcy znaków - sposób tekstowy. Kolejne pokolenie płacht obrazowych potrafiła już wyświetlać w odpowiedniej barwie poszczególne kropki (piksele) - sposób obrazowy. Nowoczesne przetwarzacze obrazowe udostępniają wiele możliwości ułatwiających i przyśpieszających pracę rozkładów. Możliwe jest narysowanie odcinka, trójkąta, wieloboku, wypełnienie ich zadaną barwą lub wzorem, tzw. przyspieszenie 2D. Większość płacht w sprzedaży posiada również wbudowane możliwości ułatwiające tworzenie obrazu przestrzeni trójwymiarowej, tzw. przyspieszenie 3D. Niektóre posiadają rozbudowane rozkłady proste potrafiące na przykład wybrać tylko widoczne na wyświetlaczu przedmioty z przestrzeni.

Pl: Karta graficzna to element komputera tworzący sygnał dla monitora.
Podstawowym zadaniem karty graficznej jest przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać ekran monitora i odpowiednim sterowaniu monitorem. Pierwsze karty graficzne potrafiły jedynie wyświetlać znaki alfabetu łacińskiego ze zdefiniowanego w pamięci karty generatora znaków - tryb tekstowy. Kolejna generacja kart graficznych potrafiła już wyświetlać w odpowiednim kolorze poszczególne punkty (piksele) - tryb graficzny. Nowoczesne procesory graficzne udostępniają wiele funkcji ułatwiających i przyśpieszających pracę programów. Możliwe jest narysowanie odcinka, trójkąta, wieloboku, wypełnienie ich zadanym kolorem lub wzorem, tzw. akceleracja 2D. Większość kart na rynku posiada również wbudowane funkcje ułatwiające tworzenie obrazu przestrzeni trójwymiarowej, tzw. akceleracja 3D. Niektóre posiadają zaawansowane algorytmy potrafiące na przykład wybrać tylko widoczne na ekranie elementy z przestrzeni.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez muggler dnia Pią 14:08, 28 Kwi 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rémy




Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 1828
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL76200

PostWysłany: Pią 13:48, 28 Kwi 2006    Temat postu:

A słowo przewodniczący nie jest polskie? Ja myślałem, że szef jest zapożyczeniem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Pią 14:09, 28 Kwi 2006    Temat postu:

Miało być na odwrót. Moje zaniedbanie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Silmethúlë




Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1767
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Droga Mleczna, Układ Słoneczny, Ziemia, Unia Europejska, Polska

PostWysłany: Pią 14:14, 28 Kwi 2006    Temat postu:

W ogóle to to narzecze wysokopolskie pozbywa się zapożyczeń, czy raczej terminologii z różnych dziedzin... btw "upakować" kogoś dziwnie brzmi i nie wiem, czy jest lepsze od uwięzić (tak, tak areszt i więzienie to nie do końca to samo, ale "paka" też nie oznacza tylko aresztu...)...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Pią 14:28, 28 Kwi 2006    Temat postu:

Zapożyczeń - takie jest założenie. Ogólnie narzecze jest własnością powszechną i każdy może być współtwórcą. Ja tylko zarzuciłem pomysł. A narzecze nazywa się narzeczem, bo dialekt jest z greckiego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Nie 8:00, 14 Maj 2006    Temat postu:

Uwaga! Zawody!

Kto zaproponuje najlepszy zamiennik w zamian za słowo "radio" otrzyma mój uścisk dłoni!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdmin



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Nie 8:48, 14 Maj 2006    Temat postu:

Faloodbiornik.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rémy




Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 1828
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL76200

PostWysłany: Nie 10:12, 14 Maj 2006    Temat postu:

Dźwiękołap.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Nie 11:23, 14 Maj 2006    Temat postu:

"Dźwiękołap" to doskonała nazwa handlowa dla produktu, który nosi nazwę "radio", zaś "faloodbiornik" to dobry zamiennik dla "radioodbiornika". Jak jednak zamienić "radio" w sensie "stacja radiowa", czy też prefiks "radio-"? Zawodów dalszy ciąg.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdmin



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Nie 11:39, 14 Maj 2006    Temat postu:

Radio- > Falo- Razz (ewentualnie Promienio-... ale to nie brzmi tak dobrze)

Stacja radiowa > Falostacja

Chociaż "stacja" to też nie za rodzime... Może "nadawajka"?

"Jakiej słuchasz falonadawajki?"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muggler




Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków, gm. Prądnik Czerwony

PostWysłany: Nie 12:37, 14 Maj 2006    Temat postu:

Taaak! Mój uścisk dłoni otrzymuje p. Kwadracik.

Radio- = Falo-
Stacja = Nadajka

A teraz dwa kolejne zadania:
- Tele-
- -Wizja
- -Fonia


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwadracik
PaleoAdmin



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 48 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Nie 13:47, 14 Maj 2006    Temat postu:

Very Happy

Cytat:
A teraz dwa kolejne zadania:
- Tele-
- -Wizja
- -Fonia


Hmm, to będzie trudniejsze.

"Tele-" możnaby przetłumaczyć (a w zasadzie przekalkować) jako "daleko-", ale nie w każdym kontekście by to pasowało.

Co do "-wizji" i "-fonii" to brakuje mi pomysłów.

Możnaby to ewentualnie tłumaczyć w inny sposób, np. "telewizor" > "obrazonadajnik", "telefon" > "dźwiękoprzekaźnik"... choć to też brzmi trochę dziwnie i długawo.

No cóż, chyba odejdę w cień i pozwolę innym wygrać uścisk dłoni żeby nie było dla mnie za wiele.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Server Revres




Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:18, 14 Maj 2006    Temat postu:

muggler napisał:

- Tele-
- -Wizja
- -Fonia

Tele - no to wszystko w stylu "media" etc. jest zagraniczne wiec nie wiem Smile Mozna by uzyc "daleko" Kwadracika Smile
Wizja - Obrazownia
Fonia - Dźwiękownia

I byłaby "Dalekoobrazownia" i "Dalekofonia"*

*Wbrew pozorom czyta sie to dziecinie łatwo Smile[/url]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Silmethúlë




Dołączył: 18 Paź 2005
Posty: 1767
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 28 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Droga Mleczna, Układ Słoneczny, Ziemia, Unia Europejska, Polska

PostWysłany: Pon 15:18, 15 Maj 2006    Temat postu:

Hmm.. a "fale radiowe" to "fale falowe"? Razz

Odwrotnie "fala wodna" tłumaczono by jako "radio wodne"? Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pmva
Gość






PostWysłany: Pon 18:19, 15 Maj 2006    Temat postu:

Fala to z niemieckiego, po słow. byłoby np. wełna.

Muggler: zostawiłeś kilka zapożyczeń. Tak na szybko zauważyłem:

barak -- z francuskiego;
kompletny i w ogóle komplet -- z łaciny / fr.;
potrafić i w ogóle trafić -- z niemieckiego;
barwa -- z niem.;
i P w PO, jeśli oznacza ono Platforma -- z fr..
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conlangi Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Następny
Strona 1 z 42

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin