Forum Conlanger Strona Główna Conlanger
Polskie Forum Językotwórców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Religie w waszych światach
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Feles
Administrator
Administrator



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 3830
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:21, 09 Mar 2011    Temat postu:

Ecja wbrew pozorom nie jest jednolita religijnie. Występują różne wyznania i odłamy. Główny nurt składa się z kilku elementów.

Po pierwsze, monoteizm.
Nie istnieją zapisane podstawy wiary, jednak powszechnie wierzy się w jedynego Boga - Ela. Jest on uznawany za Stwórcę świata, często również za Ducha. Każdy Et jest zobowiązany do zachowania wierności wobec Boga i lojalności wobec innych ludzi i ras.
El działa z ukrycia, dzieli wszechświat na Świat Światła (Niebo, krainę dobrych, którą oświetla) i Świat Cienia (Piekło, krainę złych, na którą rzuca cień). Pełni niejako rolę ponadmaterialnej granicy światów - Pierścienie, na których żyją m.in. Eci leżą na tej granicy, w sferze największej "gęstości" duchowej. Mimo to na powierzchni poziom owej "świętości" jest stosunkowo niski (wyższy spowodowałby oderwanie duszy od ciała) i rośnie wraz z wysokością.
Na rysunkach czynna siła Boga jest zaznaczana znakiem X składającym się z pięciu mniejszych. Religia Etów nie ma jednak swojego symbolu religijnego i jest uznawana za coś naturalnego.

Po drugie, mikanizm i filozofia materii.
Mikanizm, czyli pięciodzielność, to zasada dzieląca sferę działania Boga na pięć obszarów: Ducha, Myśl, Słowo, Czyn i Zmysł. Ta piątka wyznacza rytm dnia, cykl pięciu pór roku i pięć kierunków geograficznych (później zmodyfikowany).
Kultura ecka przykłada wielką wagę do pięciodzielności. Wiele gier i zabaw jest opartych na cyklu pięciu elementów. Nauczanie odbywa się od 5 do 25 roku życia (obowiązkowe - do 15-go). Po ukończeniu 25 lat możliwe staje się uczestnictwo w wielu istotnych obrządkach - m.in. związanych z małżeństwem, polityką i wojskowością, pracą w różnych zawodach, kapłaństwem, telepatią telewizyjną (p. GNW).
Zgodnie z zasadą mikanizmu funkcjonuje też filozofia opisująca materię jako złożoną z Ducha i struktur.

Po trzecie, gurnawizm i rallatyzm.
Ważnym elementem religii jest kult Rallata - półczłowieka-półboga. Powstał on z Bożej interwencji, aby objawić Etom Prawdę i rozpocząć budowę Miasta - zaczątku zjednoczonego Cesarstwa Etów.
Rallat żył 28 lat. Zginął męczeńsko podczas buntu części budowniczych Bezadatu. To spowodowało częściową zgodę i rozpoczęcie budowy. Po pięciu latach ponownie wszczęto bunt - ten zaś został opanowany przez pozostałych, wiernych Rallatowi i idei. Później Bezadat stał się wspólną stolicą Królestwa Północnego i Wschodniego (krajów budujących) przeciwko Królestwu Zachodniemu i Południowemu (krajowi buntujących).
Przed Rallatem żył jego prorok, Gurnau, którego prace filozoficzne stały się podstawą dla późniejszego rozwoju kultury eckiej. Jedno z twierdzeń, które głosił, dotyczyło zasady cienia - wszystko, co istnieje, rzuca cień. Wątpliwa była istota Słońca. Spowodowało to kłótnie i podział na odłam gonnunranów (słoneczników, osób wierzących w istnienie Słońca) i kiśgonnunranów (niesłoneczników, osób sprzeciwiających się wierze w Słońce).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bigos
Gość






PostWysłany: Czw 7:43, 10 Mar 2011    Temat postu:

U mnie na Vedze główną religią jest Torianizm. Jest to religia politeistyczna, która czerpie z rożnych religii świata. Głównym bogiem jest bóg nieba Zaratusztra. pozostali bogowie to:
- Erfe - bogini Ziemi żona - Zaratusztry
- Solar - bóg słońca syn Zaratusztry i Erfe, mąż Syreny
- Lune bogini księżyca, córka Zaratusztry i Erfu
- Dżina - bóg morza, brat Zaratusztry
Szinto - bogini miłości, płodności rolnictwa, żona Dżiny
Krom - bóg wojny, syn Dżiny i Szinto
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vilén
Gość






PostWysłany: Czw 9:35, 10 Mar 2011    Temat postu:

bigos napisał:
U mnie na Vedze główną religią jest Torianizm. Jest to religia politeistyczna, która czerpie z rożnych religii świata. Głównym bogiem jest bóg nieba Zaratusztra. pozostali bogowie to:
- Erfe - bogini Ziemi żona - Zaratusztry
- Solar - bóg słońca syn Zaratusztry i Erfe, mąż Syreny
- Lune bogini księżyca, córka Zaratusztry i Erfu
- Dżina - bóg morza, brat Zaratusztry
Szinto - bogini miłości, płodności rolnictwa, żona Dżiny
Krom - bóg wojny, syn Dżiny i Szinto

Weźta tego debila zbanujcie w końcu…
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cyryl i Metody




Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 18:21, 10 Mar 2011    Temat postu:

Khem... khem...
Torianizm (pisany małą literą) jest dominującą religią w MOIM świecie.

Bardzo mi się podoba ten temat, ponieważ religia jest ważnym elementem mojej kreacji i poświęcam jej mniej więcej tyle samo uwagi, co językom. Tzn. poświęcam ostatnio, bo pomysł jest dość młody, więc nie jest to jeszcze bardzo dopracowane. Ale będzie.

Ogólnie rzecz biorąc, wymyślając torianizm inspirowałem się różnymi religiami i systemami filozoficznymi, które zdołały mnie zafascynować: przede wszystkim buddyzmem (eschatologia, skłonność do synkretyzmu), taoizmem (idea kosmicznego ładu), stoicyzmem (etyka). Ponieważ Irathea i kraje sąsiednie bardzo przypominają Europę, a różnica religii jest chyba najbardziej istotna, można patrzeć na ten świat jako na swego rodzaju eksperyment myślowy. Tyle że chyba nic szczególnego z niego nie wynika.

Podstawową ideą torianizmu jest Wielki lub Odwieczny Ład (aldor. tzan-tore, idea zbliżona do dao: ostateczna zasada istnienia świata, bezosobowy absolut. To co zgodne z Tore jest dobre, to co niezgodne jest złe. Aby poznać, co jest zgodne, a co niezgodne z Tore, należy (zdaniem jednych) studiować prawa natury, dzieje i obyczaje ludzi, ale (co podkreślają inni) każdy człowiek wie to w głębi duszy (koncepcja sumienia). Ponieważ Tore jest niezmienne i niepokonane, czyniący źle sam sobie szkodzi. Według jednego z kanonicznych tekstów, Tore przypomina rwący strumień: dobry pływak płynie z nurtem i dopływa do celu, podczas gdy zły próbuje płynąć pod prąd; gubi sam siebie, ale nie zmienia biegu strumienia ani o włos.

Tak, w uproszczeniu, wygląda podstawa filozoficzna torianizmu. Jednak jego cechą szczególną jest łatwość inkorporowania elementów wcześniejszych wierzeń. Dawni bogowie, obyczaje i wyobrażenia nie zostały zastąpione przez torianizm (co zresztą byłoby niemożliwe), lecz włączone weń. Stąd obecność panteonu bóstw (pochodzenia aldorejskiego), którym wierni oddają cześć w świątyniach - torianizm uznaje ich istnienie i godność jako strażników ładu i opiekunów świata. Stąd koncepcje eschatologiczne, obejmujące wiarę w reinkarnację na tym świecie (jako dobry lub zły duch, człowiek, roślina lub zwierzę), w niebiosach (jako święty) albo w piekle (jako potępieniec).

Wspólnota wiernych torian nazywa się Szkołą (aldor. Hitxainya), co jest wspomnieniem z czasów, kiedy był to nurt filozoficzny. Przewodzi jej siedmiu patriarchów (heptarchia), pod przywództwem patriarchy Aldoru jako primus inter pares. Niżej od nich stoją hierarchowie (odpowiednik biskupów) i kapłani. Wielu wiernych na pewnym etapie życia wstępuje do klasztorów, ale są one raczej miejscami czasowego odosobnienia i poświęcenia medytacji (choć istnieją też śluby dożywotnie). Kapłanów nie-mnichów nie obowiązuje czystość seksualna, chociaż niektóre szkoły mogą ją zalecać.

Około 95% mieszkańców Irathei to torianie. Pozostałe 5% stanowią wyznawcy tzw. kultów mistycznych - różnorakich herezji które odrzucają lub znacząco modyfikują koncepcję Tore. Są one mniej lub bardziej niechętnie tolerowane; prześladowania są czymś zupełnie wyjątkowym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Conlanger Strona Główna -> Conworldy Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin