Kwadracik
PaleoAdmin
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 3731
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 48 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Skierniewice
|
Wysłany: Nie 12:31, 28 Maj 2006 Temat postu: Moja nowa pisownia angielskiego |
|
|
No tak, Seiphel podał swoją propozycję, to ja podam moją.
Parę uwag:
1. Na razie reforma dotyczy praktycznie jedynie samogłosek. Pisownia spółgłosek będzie odrobinę zmieniona, ale nie drastycznie. Np. "c" dalej będzie czytane jako /s/ przed e, i i jako /k/ przed resztą. Podobnie, wyrazu kończące się -"ation" etc dalej będą czytane jako /eɪʃən/.
2. Pisownia nie jest fonetyczna. Jest bardziej fonetyczna od obecnej angielskiej, ale nie do końca. Niektóre głoski, w tym przede wszystkim szwa, mogą być zapisywane na kilka sposobów.
3. Pisownia jest trans-dialektalna. W zasadzie jeżeli jakiś z 3 głównych odmian angielskiego (Amerykańska, Brytyjska, Australijska) łączy w wymowie 2 głoski, to są one zapisywane w ten sam sposób mimo że inne dialekty mogą je czytać różnie.
4. Pisownia nie oznacza długich i krótkich samogłosek, choć w angielskim np. /i/ jest praktycznie zawsze długie, a /ɪ/ krótkie.
Do rzeczy - samogłoski i dyftongi:
/i/ - Zapisywane <ei>, na końcu wyrazu <ie>, np. "meit" (meat), "historie" (history)
/ɪ/ - Zapisywane <i>, np. "sit" (sit); może być zapisywane <e> w dialektach które czytają końcówkę "es" jako /ɪs/, np. "roases" (roses)
/e/ oraz /eɪ/ - Zapisywane <ai>, np. "mait" (mate)
/ɛ/ - Zapisywane <e>, np. "met" (met)
/æ/ oraz /ɒ/ - Zapisywane <a> lub <o>, np. "hot" (hot), "bat" (bat)
/ɑ/ oraz /a/ - Zapisywane <a>, np. "father"
/ɔ/ oraz /aʊ/ - Zapisywane <au>, np. "lau" (law)
/oʊ/ oraz /əʊ/ - Zapisywane <oe>, np. "toe" (toe)
/o/ - Zapisywane <oa>, np. "noat" (note)
/ʊ/ oraz /u/ - Zaposywane <ou>, np. "goud" (good)
/ɜ/ - Zapisywane <i>, np. "bird" (bird)
/ʌ/ - Zapisywane <u>, np. "shut" (shut)
/ə/ - Zapisywane <a>, <e>, <o> lub <u>. W niektórych dialektach /ɜ/ i /ʌ/ są czytane jako /ə/ (wtedy są zawsze zapisywane <i> oraz <u>).
/aɪ/ - Zapisywane <ae>, np. "raet" (right)
/ɔɪ/ - Zapisywane <oi>, np. "boi" (boy)
/ju/ - Zapisywane <eu>, np. "peupil" (pupil)
W niektórych przypadkach, /j/, /i/ i /ɪ/ mogą być zapisywane jako <y>, a <ʊ> jako "w". Zastanawiałem się np. nad zostawieniem "boy" i "law". "You" jest zapisywane tak samo jak w normalnej angielskiej pisowni.
<y> nie jest w nowej pisowni samogłoską w żadnym przypadku.
Co do spółgłosek, zlikwidowana zostaje większość niemych ("rock" > "rok", "night" > "naet", "island" > "aeland"). "c" i "g" są czytane /s/ i /dʒ/ przed <e> i <i>. /g/ przed <e> i <i> prawdopodobnie zastąpię <gh>, np. "bighin" albo "beghin" (begin), "gheik" (geek). Zasady pisowni "ng" czy "qu" pozostają te same. Wyrazu bardzo nieregularne są regularyzowane (np. "choir" > "quaer").
Post został pochwalony 1 raz
|
|